Satu Hassi, Kansanedustaja

Uutta sivuilla!

perustietoa EU:sta, EU:n parlamentista ja Satun teesit »        


Satun reseptejä

Lähetä postikortti

Tiedote 1.12.2006


Satu Hassi REACH - kemikaaliasetuksen loppuneuvotteluista:
OIKEISTO PELASI KEMIANTEOLLISUUDEN PUSSIIN

Europarlamentin konservatiivit estivät hormonihäiritsijäkemikaalien tiukemman säätelyn


Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Satu Hassi on tuohtunut parlamentin oikeistolaisen EPP-ryhmän toiminnasta viime yön neuvotteluissa EU:n uudesta kemikaalilaista.

"Viime yön neuvotteluissa oikeisto pelasi raa'asti ja avoimesti kemianteollisuuden pussiin, ihmisten terveyden suojelun kustannuksella", paheksui Hassi. "Tämän johdosta parlamentin ja ministerineuvoston välisten neuvottelujen viime metreillä vesitettiin esimerkiksi hormonitoimintaamme häiritsevien kemikaalien käytön rajoitukset."

"Ratkaisun hetkillä oikeisto näyttää kovin usein unohtavan kaikki kauniit puheet inhimillisyydestä ja ympäristöarvoista ja ajavan yksioikoisesti niiden etuja, jotka haluavat kääriä voittoja ihmisten terveyden ja ympäristön kustannuksella. Oikeisto vähät välitti siitä, että miljoonat ihmiset kärsivät teollisten kemikaalien aiheuttamista allergioista ja astmasta. Kukaan ei tarkasti tiedä, kuinka suuri osa syövistä ja lapsettomuudesta johtuu niistä kemikaaleista, joita on jokapäiväisissä kulutustavaroissamme, ruoka, ruokapakkaukset ja juomavesi mukaan lukien", selvitti Hassi.

"Viime syksynä, kun Euroopan parlamentti käsitteli kemikaalilakia ensimmäisen kerran, oikeisto lauloi kuorossa kemianteollisuuden lauluja ja onnistui heikentämään kemikaalien testausvelvollisuutta. Ministerineuvosto hyväksyi nämä heikennykset. Toisaalta parlamentin enemmistö, vasemmiston, vihreiden ja liberaalien äänin, vaati korvausvelvollisuutta vaarallisimmiksi havaituille kemikaaleille, silloin, kun turvallisempi vaihtoehto on olemassa. Ministerineuvosto ajoi tässä asiassa löysempää linjaa", selvitti Hassi.

"Tänä syksynä asian toisessa käsittelyssä parlamentin ympäristövaliokunta uudisti vaatimuksen korvata vaarallisimmat kemikaalit turvallisemmilla silloin, kun turvallisempi vaihtoehto on olemassa. Tämä oli pääkysymys syksyn neuvotteluissa parlamentin ja ministerineuvoston välillä", jatkoi Hassi.

"Tällä viikolla Suomi sai ministerineuvostossa läpi ensimmäisen parannuksen parlamentin vaatimusten suuntaan. Siinä parlamentin vaatima korvausvelvollisuus ulotettiin hormonitoimintaa häiritseviin kemikaaleihin sekä pysyviin ja elimistöön kertyviin kemikaaleihin", selvitti Hassi.

"Viime yön neuvotteluissa konservatiivit vaativat tiukemmin säädeltävien aineiden listasta pois hormonihäiritsijäkemikaaleja. Ikävä kyllä asian esittelijä, italialainen sosialisti Guido Sacconi alistui tähän, ja lopputulos oli, että ministerineuvosto perui jo tekemänsä myönnytyksen, joka olisi parantanut terveytemme suojelua", jatkoi Hassi.

"Konservatiivien menettely on epädemokraattista ja röyhkeää. He ovat parlamentin suurin ryhmä, mutta eivät enemmistö. He ajoivat linjaa, joka on parlamentin enemmistön kannan vastainen. He kävivät koko ajan takaoven kautta omia neuvottelujaan ja ottivat ohjeensa suoraan kemian teollisuudelta, joka taistelee kynsin hampain viivyttääkseen vaarallisten teollisten kemikaalien poistamista kauppojen hyllyillä myytävistä tavaroista", paheksui Hassi.