Ajankohtaista

Toimiva oikeusvaltio on myös ympäristönsuojelun edellytys

11.9.2018

Puheeni Suomen ympäristöoikeustieteen seuran seminaarissa 5.9.2018       

  1. Oikeusvaltioperiaatteesta
Olen oikein otettu kutsusta tulla puhumaan Suomen ympäristöoikeustieteen seuran vuotuiseen seminaaripäivään täällä korkeimman hallinto-oikeuden istuntosalissa. Oma opiskel...

Lue lisää...

Ilmastonmuutos muuttaa kaiken – aivan kaiken

16.8.2018

Ilmastonmuutos. Koska se muuttaa kaiken. Näin vastasi USA:n entinen presidentti Bill Clinton 12 vuotta sitten Tampere-talossa kysymykseen, mikä tulee muuttamaan maailman taloutta eniten. Ihminen on lajina noin 200 000 vuotta vanha. Hiilidioksidin ja muiden maapalloa lämmittävien kaasujen määrä ilmakeh... Lue lisää...

Toiseus ja fundamentalismi

12.6.2018

Uskonnollisilla fundamentalisteilla on taipumus vihata toisten uskontojen edustajia. Mutta halu alistaa naisia yhdistää fundamentalisteja yli uskontorajojen. He näyttävät pitävän uskonnossaan aivan erityisen pyhänä kaikkea, mikä liittyy naisten seksuaalisuuden kontrollointiin ja muunlaisten seksuaalisuuden muotojen tuo... Lue lisää...

Kansanedustajien sisäilmaryhmä vaatii sisäilmasta sairastuneille oikeutta työskennellä terveissä tiloissa 

5.6.2018

Sairastumisten vähättely ei säästä vaan lisää yhteiskunnan kustannuksia. Tarvitaan lisää tutkimusta diagnoosi- ja hoitomenetelmistä sekä lääketieteellisistä syy-yhteyksistä. Vastuun rakentamisen virheistä tulee kuulua niiden tekijälle. Kansanedustajien sisäilmaryhmä, johon kuuluu edustajia ... Lue lisää...

Kirjallinen kysymys vuokrasopimusten irtisanomisesta

29.5.2018

Erityisesti pääkaupunkiseudulla on pulaa vuokra-asunnoista. Helsingissä vuokra-asuminen on jo yleisempää kuin omistusasuminen. Sekä asuntojen myynti- että vuokrahinnat ovat huomattavan korkeat. Monet ovat vuokralla yksityisten vuokranantajien omistamissa asunnoissa, sillä esimerkiksi Helsingin kaupungin omistamiin kohtuu... Lue lisää...

Vihreiden Satu Hassi: Nurinkurista rahoittaa kivihiilestä luopuminen leikkaamalla uusiutuvan energian tukea

23.5.2018

Eduskunta päätti tänään uudesta järjestelmästä uusiutuvan energian tukemiseksi. Tuen tarkoitus on lisätä uusiutuvan energian tuotantoa kustannustehokkaasti. - Uutta tukea tarvitaan ylimenokaudeksi, kunnes tuotanto on markkinaehtoisesti kannattavaa. Hallitus kuitenkin päätti kehysrii... Lue lisää...